זכויות רפואיות ופיצויים כספיים לסובלים מפסוריאזיס

אחוזפסוריאזיס (Psoriasis), המכונה בעברית ספחת, היא מחלה אוטואימונית (מחלת חיסון-עצמי). כלומר, מחלה שבה תאי מערכת החיסון מאבדים את הסבילות החיסונית שלהם ותוקפים תאים של הגוף עצמו במקום לתקוף פולשים חיצוניים.

המחלה גורמת להתרבותם של תאי העור בקצב מהיר משום שמערכת החיסון מזהה אותם כפתגונים – חיידקים, וירוסים, פרוטיסיטים, תולעים, או חלבונים זעירים. התרבותם המהירה של התאים מייצרת שכבת עור קשה, דמוי קשקשת, בגווני אדום וסגול. הפסוריאזיס היא אינה מחלה מדבקת ואחד הגורמים המשמעותיים ביותר להופעתה הוא לחץ או טראומה.

לא ניתן לרפא לחלוטין את המחלה אולם טיפולי עור שונים מפחיתים באופן משמעותי את דרגת החומרה שלה. מגוון הטיפולים ניתנים מידי שנה לתקופה של 10 ימים עד חודש. הטיפול המשמעותי ביותר הינו שהיה ממושכת בים המלח וקופות החולים מציעות סיוע כספי במימון טיפול זה. בנוסף, חולי פסוריאזיס זכאים לסבסוד מלא או כמעט מלא של התרופות שנרשמו עבורם.

שלושה אחוזים מהאוכלוסייה סובלים מפסוריאזיס

בישראל מאובחנים כ-120,000 חולים. מפילוח סטטי של החולים במחלה ניכר כי היא שכיחה יותר בקרב אנשים ממוצא אירופאי.

הגיל הממוצע של התפרצות המחלה הוא 28 כאשר שתי התקופות הנפוצות להתפרצות הינם גילאי 20-30 בקרב צעירים וגילאי 50-60 בקרב מבוגרים.

השתתפות כספית של מערכת הבריאות

משרד הבריאות והאגודה לזכויות החולה מציעים לחולי פסוריאזיס סיוע במימון השהייה והטיפול בים המלח באמצעות קופות החולים השונות. אחוז המימון הוא עד 70% ובכפוף לתנאים הבאים:

  • תקופה הטיפול המקסימלית בים המלח הינה  30 ימים בכל שנה.
  • דמי ההשתתפות בתשלום לבית המלון הם עד 230 ש"ח ליום או 70%, הקטן מביניהם. במקום דמי השתתפות ניתן לקבל תשלום כספי יומי עבור שכר דירה שלא יעלה על 207 ₪ ליום. בנוסף לכך, יקבל החולה החזר כספי עבור תשלום נסיעותיו היומיומיות.
  • חולה פסוריאזיס אשר טרם מלאו לו 18 שנה, זכאי למימון גם עבור המבוגר המלווה אותו. גובה המימון הינו עד 50% מגובה המימון המוצע לחולה עצמו.

סיוע במימון בריכות סולריות

טיפול נוסף שנועד להקל על חומרת הפסוריאזיס הוא כניסה לבריכות סולריות המופעלות על ידי בתי חולים ציבוריים ומרפאות פרטיות. זהו למעשה תחליף אפשרי לשהייה בים המלח. החולה זכאי להחזר כספי עבור 30 טיפולים בשנה, בגובה 44 ש"ח ליום או 80% מעלות הכניסה.

טיפול באור (פוטו-תרפיה)

טיפול פוטו-תרפיה הוא טיפול בין חודש באור אולטרה סגול, טבעי או מלאכותי, הניתן לסובלים ממחלת עור. הטיפול הטבעי הינו חשיפה מבוקרת של העור לקרני השמש והטיפול המלאכותי היא הקרנה של אור אולטרה סגול מלאכותי מסוג A(UVA), או מסוג B(UVB)על תאי העור.

הטיפולים ניתנים בשילוב עם טיפול תרופתי. חולי פסוריאזיס יהיו זכאים לסיוע מקופת החולים במימון טיפולים הנפרסים על פרק זמן של עד 4 חודשים. הזכאות היא לאחת משיטות הטיפול בלבד – טיפול בים המלח או טיפול אחר.

סיוע לחיילים חולי פסוריאזיסחייל

חיילים שאובחנו כחולי פסוריאזיס במהלך שירותם הצבאי זכאים לסבסוד מלא של טיפולי לייזר, טיפולי אור אולטרה סגול, או טיפול תרופתי. התנאי היחיד לסבסוד זה הינו דרגת נכות של 20% ומעלה.

ראו גם:

זכויות החולים בגזזת

Picture of משרד עו״ד הראל יטיב
משרד עו״ד הראל יטיב

אנו מתמקדים בסיוע לאנשים במיצוי זכויותיהם מהביטוח הלאומי. כולל ייעוץ מקצועי, סיוע במילוי טפסים וניהול הליכים מול הביטוח הלאומי. הצוות שלנו מורכב ממומחים בתחום הביטוח הלאומי, שיודעים להתמודד עם מגוון רחב של סיטואציות ולהביא לתוצאות מיטביות ללקוחותינו.

התקשרו עכשיו!
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!