אנדוקרדיטיס

אנדוקרדיטיס (Endocarditic) או בשמה העברי דלקת פנים הלב הינה מחלת לב אשר למרות יכולתה להסתבך ולהוות סכנת חיים היא ניתנת לטיפול באמצעות אנטיביוטיקה. על כן קיימת חשיבות גבוהה לאיבחון מוקדם ולטיפול מהיר במחלה היכולים להוביל לריפוי מלא. האנדוקרד הינו הקרום הפנימי המופנה לכיון חדרי הלב ולכן דלקת המתפתחת באיזור הזה נקראת אנדוקרדיטיס.

קיימים ארבעה סוגי אנדוקרדיטיס: דלקת פנים הלב הזיהומית; דלקת פנים הלב תרומבוטית לא חיידקית; דלקת פנים הלב ורוקוזית בלתי טיפוסית; ומחלה שגרונתית של הלב.

מגוון גורמים לדלקת אנדוקרדיטיס

הגורם הנפוץ ביותר הוא זיהום הנוצר מחיידקים. גורמים שכיחים פחות הינם פטריות, תגובה של מערכת החיסון או תהליכים ממאירים. אנדוקרדיטיס הנגרם מחיידקים פוגע ברוב המקרים בחולים בעלי מום מבני באחד או יותר מהמסתמים של הלב.

המסתמים שבחלל הלב בעלי מבנה ייחודי המאפשר זרימה "חלקה" של דם, תקלה במבנה המסתם תוקעת את הזרימה של הדם ויוצרת מערבולות. החיידקים אשר מועברים באמצעות מערכת הדם עולים במערבולות ועלולים להתיישב באזור המסתם הפגוע. מבנהו הפגוע של המסתם לא מאפשר שטיפה של החיידקים החוצה והצטברות החיידקים היא הגורמת להיווצרות הדלקת.

סימפטומיםבן אדם

הסימפטומים שונים מחולה לחולה אך לרוב יופיעו סימני עייפות, תשישות, חום גבוה או בלתי סדיר, צמרמורות, הזעות ליליות, חוסר תאבון, ירידה במשקל, אנמיה קלה, נקודות המופיעות ברירית העין ומתחת לציפורניים, נקודות בצבעים של אדום וכחול ללא כאב המופיעות באזור כפות הידיים והרגליים ובמקרים חמורים הגדלה של הטחול, רשרוש לב, או תסחיפים.

סיבוכים של המחלה יכולים לגרום לבצקת בריאות, ירידה בלחץ הדם, בעיות לב כגון אוטם שריר הלב ועוד.

זכויות רפואיות לחולי אנדוקרדיטיס

מחלות לב משפיעות על האדם הלוקה בהן באופן בריאותי, נפשי וכלכלי. חולה לב עלול להתבקש להישאר במיטתו לאורך זמן רב במטרה להחלים וכתוצאה מכך הוא עלול לאבד את מקום עבודתו. יכולתו של אדם החולה במחלת לב להתפרנס בזכות עצמו נפגעת ולכך מצרפות גם ההוצאות הכלכליות המרובות על טיפולים, תרופות, טיפול סיעודי, פיזיותרפיה ולעיתים גם ניתוחים.

אי לכך ובהתאם לזאת קיימים מספר גופים מדיניים אשר מעניקים זכויות רפואיות וכלכליות לאנשים הסובלים ממחלות הלב השונות על מנת להקל עליהם ולו במעט.

המוסד לביטוח לאומי סטטוסקופ

בהתאם לאחוזי הנכות הנקבעים על ידי הועדה הרפואית של ביטוח לאומי נקבעת סוג הקצבה. קיימות מספר סוגי קצבאות: מענק כספי חד פעמי, קיצבת נכות כללית חודשית, קיצבה סיעודית, קיצבת ניידות או קצבה לשירותים מיוחדים.

מס הכנסה – חולי אנדוקרדיטיס בעלי נכות של מעל 90% זכאים לפטור מתשלומי מס הכנסה.

זכויות נוספות – הנחות בהתקנת קו בזק ובתשלומים על השיחות, הנחות במס רכישה בעת קניית דירה, הנחות בתשלום הארנונה, הנחות בתשלום אגרות החינוך ועוד.

דנה איתן זכויות רפואיות

דנה איתן זכויות רפואיות

דנה איתן, מייסדת ומנהלת המרכז לזכויות רפואיות. מנהלת פורומים מקצועיים, בונה השתלמויות ומשתתפת בכנסים. המרכז פתוח לכל אחד ואחת, מוזמנים לפנות אלינו.

התקשרו עכשיו!
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!