פיברומיאלגיה

פיברומיאלגיה

תסמונת פיברומיאלגיה נקראת גם "דאבת השרירים" הינה מחלה המתבטאת בתשישות ובכאבים בשרירים ובגידים. שכיחות התסמונת כ 2% מכלל האכלוסיה. בעבר נקראה מחלה זו בשם "פיברוסיטיס" ונחשבה בטעות לדלקת פרקים אך כיום ידוע כי אין קשר לדלקות וכן אין עיוות נראה של המיפרקים. מחלה זו קשה לאיבחון ולעיתים קרובות מבלבלים אותה הרופאים עם תסמינים של מחלות אחרות. בעשור האחרון חלה התקדמות משמעותית באבחון התסמונת על ידי מחקרים שהראו כי לחולים הסובלים מפיברומיאלגיה מספר תלונות דומות כמו כאב מופשט בשרירים ורגישות מקומית לעומת אנשים בריאים אשר לא התלוננו על כאב מסוג זה.

סימפטומים עיקריים לפיברומיאלגיה

  • כאב – הסימפטום העיקרי של תסמונת הפיברומיאלגיה הינו הכאב. כאב זה יכול להופיע בכל חלקי הגוף או להתחיל דרכו באיזור אחד ולהתפשט עם הזמן לכל הגוף. חולי פיברומיאלגיה מתארים כאב זה בדרכים שונות- חלקם מתארים זאת ככאב שורף, חלקם מתארים רגישות או נוקשות ועוד. הכאב יכול להשתנות בהתאם למהלך היום, לרמת הפעילות הגופנית, מזג האוויר ורמת הלחץ או החרדה של החולה אך הוא קיים תמיד ברקע ברמה זו או אחרת. חולים רבים מתארים תחושות כאבי שרירים הדומים למחלת השפעת.
  • עייפות וחוסר שעות שינה – רוב החולים בפיבומיאלגיה סובלים מעייפות, תשישות וחוסר אנרגיה כללי. תשישות זו יכולה להידמות לתסמונת התשישות הכרונית (CFS) ולעיתים אף להוות חלק בלתי נפרד ממנה.  מחלה זו מלווה בהפרעות שינה מרובות כגון: שינה קלה, התעוררות רבה במהלך הלילה, הפרעה בחלק העמוק של השינה, הפסקת נשימה, התכווצות שרירים, רגל חסרת מנוחה ועוד. הפרעות השינה גורמות לתחושת עייפות ןחוסר אנרגיה במהלך היום.
  • מערכת העצבים –פיברומיאלגיה מביאה במקרים רבים לשינויים במצב הרוח והחשיבה. חולים רבים סובלים מתחושה של דיכאון או חרדה, קשיים בריכוז וקשיים בביצוע מטלות מנטאליות פשוטות, קהות חושים או נימלולים בקצות הגפיים או בפנים.
  • כאבים נוספים – כאבי ראש, כאבי צוואר ומיגרנות. כאבי בטן כתוצאה מנפיחויות, גזים, שילשולים ועצירויות. כיווץ שרירי שלפוחית השתן יכול לגרום לתכיפות גבוהה במתן השתן ועוד.

גורמים למחלה

הגורמים לתסמונת זו אינם ידועים אך נמצאו תאוריות שונות המקשרות מחלה זו לנטיות גנטיות. כמו כן נמצא כי השפעה סביבתית יכולה להוות תריגר להופעת המחלה. מחקרים אחרים מצאו קשר גם לטראומות גופניות או נפשיות ולתופעות פיזיולוגיות כגון חוסרים הורמונאליים.

זכויותיו של החולה ובני משפחתו

לא מזמן הגישה עמותת אס"ף, אגודה המורכבת מחולים בעייפות כרונית ובפיברומיאלגיה, בקשת עתירה לבג"ץ נגד ביטוח לאומי אשר אינו מכיר בזכויותיהם ומקשה עליהם לקבל הכרה בנכותם. אדם אשר מוכר כנכה על ידי ביטוח לאומי זכאי לזכויות רבות כגון: קצבת נכות כללית להבטחת ההכנסתו החודשית, קיצבת ניידות במיקרה הצורך, זכאות לסיוע מן הרשויות המקומיות בתשלומי העירייה, הארנונה והמיסים ועוד.

Picture of משרד עו״ד הראל יטיב
משרד עו״ד הראל יטיב

אנו מתמקדים בסיוע לאנשים במיצוי זכויותיהם מהביטוח הלאומי. כולל ייעוץ מקצועי, סיוע במילוי טפסים וניהול הליכים מול הביטוח הלאומי. הצוות שלנו מורכב ממומחים בתחום הביטוח הלאומי, שיודעים להתמודד עם מגוון רחב של סיטואציות ולהביא לתוצאות מיטביות ללקוחותינו.

התקשרו עכשיו!
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!