זכויות רפואיות סוכרת

השאירו פרטים כבר עכשיו או התקשרו

זכויות רפואיות סוכרתסוכרת היא אחת המחלות הנפוצות ביותר בעולם. מדובר במחלה שמתאפיינת בריכוז גבוה של סוכר בדם. במידה שרמות הסוכר הגבוהות בדם לא מטופלות כהלכה הן עלולות לגרום לסיבוכים שונים. חולי סוכרת זכאים לזכויות רפואיות שונות. 

 

מהי סוכרת?

לפני שנסביר על זכויות רפואיות סוכרת נסביר מהי בכלל המחלה ומה היא כוללת. סוכרת היא מחלה נפוצה מאוד אשר מתאפיינת בליקוי בחילוף החומרים (מטבוליזם) של הגוף. בעקבות כך, רמת הסוכר (גלוקוז) בדם עולה. הגוף למעשה מתקשה להפיק אינסולין שהוא הורמון שמופרש על ידי הלבלב ועוזר בהמרת גלוקוז לצורה המאפשרת את התפתחות התא ויצירת אנרגיה. בעקבות כך, רמת הגלוקוז בדם הופכת ללא סדירה, מחזור הדם הופך ללא סדיר ועלולים להיגרם נזקים למערכת העצבית.  

קיימים שני סוגים עיקריים של סוכרת-

  • סוכרת מסוג 1 (סוכרת נעורים)- סוכרת הנפוצה בעיקר אצל ילדים ונערים. מחלה אוטואימונית שהורסת את תהליך ייצור האינסולין בלבלב. החולים בסוגרת מסוג זה יצטרכו להזריק אינסולין על בסיס יומיומי על מנת לאזן את רמת הסוכר בדם. 
  • סוכרת מסוג 2- סוגרת המופיעה בדרך כלל אצל אנשים עם עודף משקל. בסוכרת מסוג זה הלבלב מייצר אינסולין אך הגוף לא מנצל אותו כהלכה. בעקבות כך החולה עלול לסבול מלחץ דם, מחלות לב, תפקוד כליות, פגיעה ברגליים ובכפות הרגליים ועוד.

סוכרת- מימוש זכויות רפואיות

במידה שאתם חולי סוכרת, מגיעות לכם זכויות רפואיות שונות. למעשה, מדינת ישראל נחשבת למדינת רווחה והיא כוללת הטבות שונות שמיועדות לסייע כלכלית לאנשים שכושר ההשתכרות שלהם והתפקוד שלהם נפגע בעקבות מחלה, מצב רפואי או תאונה. כך גם בנוגע לחולי סוכרת. מימוש זכויות רפואיות סוכרת כולל מגוון אלמנטים-

  • אחוזי נכות

במסגרת מימוש זכויות רפואיות סוכרת, חולי סוכרת זכאים לאחוזי נכות. בביטוח לאומי מחלת הסוכרת מופיעה בתקנות לקביעת אחוזי נכות מ-0% ועד ל-100%. על פי ביטוח לאומי, לחולה סוכרת שמטופל על ידי כדורים ולא על ידי אינסולין ייקבעו 10% נכות. לעומת זאת, לחולה סוכרת שמטופל על ידי אינסולין ייקבעו 20% נכות. במקרים בהם חולה הסוכרת סובלת מסיבוכים שונים כמו לדוגמא חוסר תחושה ברגליים, אחוזי הנכות יכולים להגיע ל-65% ואפילו יותר. 

  • מס הכנסה

סוכרת מימוש זכויות רפואיות כוללת גם פטור ממס הכנסה. זכות זו יכולה להתממש במידה שדרגת הנכות של חולה הסוכרת היא מעל 90%. אחוזי הנכות ייקבעו בהתאם לסיבוכים מהם סובל חולה הסוכרת. הפטור שיכול להינתן במצב זה יהיה בהלימה לתקרה שנקבעה על פי חוק. על מנת לממש זכות זו על המטופל למלא טפסים למס הכנסה, לשלם אגרה ולהגיש תביעה מול ביטוח לאומי. 

  • קרן פנסיה

זכויות רפואיות סוכרת כוללות גם התייחסות לקרן פנסיה. למעשה, חולי סוכרת זכאים לקבלת פנסיית נכות- אובדן כושר עבודה מלא או חלקי. פנסיית הנכות מגיעה רק לחולים שטרם הגיעו לגיל הפרישה ובמצב בו הם סיימו למצות את ימי המחלה שנצברו להם במקום עבודתם. 

  • חברת ביטוח

לחולי סוכרת, מימוש זכויות רפואיות המעוגנות בפוליסות של חברות הביטוח. זכויות רפואיות אלה כוללת גם כיסוי במקרה של אובדן כושר עבודה. .במידה שחולה הסוכרת סובל מפגיעה בכושר העבודה שלהם בעקבות המחלה, הוא יהיה זכאי לקבלת קצבה חודשית. גובה הקצבה החודשית ייקבע בהתאם לסכום הנקבע בפוליסת הביטוח. הסכום לא יכול לעלות על 75% מהשכר הממוצע של המבוטח. 

  • סיבוכי מחלה קשים

ישנם מקרים בהם בעקבות סיבוכי מחלה קשים, המטופל סובל מפגיעה ביכולת לבצע פעולות יומיומיות ומניהול שגרה תקינה. במצב כזה, חולה הסוכרת יהיה זכאי לממש זכויות רפואיות נוספות כמו גמלת שירותים מיוחדים או גמלת סיעוד. עבור הורים לילדים שחולים בסוכרת נעורים, קיימת הזכות לקבלת גמלה עבור ילד נכה, במידה שהיא ניתנת בזמן הסמוך לגילוי המחלה ולתחילת הטיפול.

סיבוכים אפשריים לסוכרת

כפי שהבנו, רבות מזכויות רפואיות סוכרת נוגעות לסיבוכי המחלה. לכן חשוב לדעת מה הסיבוכים האפשריים כתוצאה ממחלת הסוכרת. הסיבוכים נובעים מפגיעה בכלי הדם בעקבות רמות הסוכר הגבוהות בדם. הפגיעה יכולה להיות בכלי הדם הגדולים, כלומר כלי הדם שמובילים דם ללב, למוח ולרגליים או בכלי הדם הקטנים שנמצאים בעיניים, בכליות ובעצבים. הפגיעה בכלי הדם הגדולים עלולה לגרום לירידה בהספקת הדם לאיברים אלה. בעקבות כך עלולים להתרחש סיבוכים כמו התקף לב, שבץ מוחי ופצעים קשים ברגליים שעלולים להוביל לקטיעה. במידה שמתרחשת פגיעה בכלי הדם הקטנים, הפגיעה עלולה להוביל לסיבוכים שונים בראייה, פגיעה בכליות ופגיעה בעצבים שתתרחש בעיקר בכפות הרגליים. בעקבות הפגיעה בעצבים בכפות הרגליים המטופל עלול לסבול מתחושות כאבים ושריפה או מירידה בתחושה שתוביל את הסיכון להתפתחות של פצעים וקטיעה. 

 

קבלו ליווי מקצועי מתאים 

כפי שהבנו עד עתה, זכויות רפואיות סוכרת כוללות פרמטרים שונים ובאות לידי ביטוי ברמת הפגיעה של המחלה באורח החיים של החולה. על מנת להצליח לממש את הזכויות הרפואיות המגיעות לחולה, יהיה עליו לעבור ועדה רפואית. הועדות הרפואיות הן ועדות שמורכבות מאנשי מקצוע שונים, אשר בדרך כלל המטרה שלהם תהיה להפחית את הקצבה שיקבל החולה, אם בכלל. לכן, פעמים רבות נשמע על אנשים שניסו לעבור ועדה רפואית ולא הצליחו להוכיח את מצבם הרפואי ואת המגבלות מהם סובלים. בעקבות כך, החולה לא מצליח לממש את הזכויות הרפואיות המגיעות לו. לכן, ההמלצה היא לקבל ליווי מקצועי בשביל לממש את הזכויות הרפואיות שמגיעות לכם. ליווי מקצועי יעניק לכם את כל הכלים הדרושים על מנת להצליח לממש את הזכויות המגיעות לכם. ליווי כזה יעזור לכם להבין קודם כל מה הזכויות הרפואיות המגיעות לכם. בנוסף על ידי ליווי כזה תוכלו  להגדיל את הסיכוי למימוש זכויות רפואיות סוכרת. 

התקשרו עכשיו!
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!