זכויות רפואיות לסובלים קרדיומיופתיה

השאירו פרטים כבר עכשיו או התקשרו

אנשים הסובלים ממחלות או מבעיות בלב יכולים להיות בני גילאים שונים וכן בעלי יכולת תפקודית שונה.

חלק מחולי הלב סובלים ממצב שהוא תוצאה של אורח חיים לא בריא, הרגלים כגון עישון וסיבוכים של מצבים רפואיים אחרים. בקרב כאחוז אחד מהאוכלוסייה הכללית ישנה פגיעה לבבית שמכונה קרדיומיופתיה.

מצב זה הינו למעשה שם כולל לכמה וכמה מצבים רפואיים המשפיעים על גודלו של הלב ועל יכולת התפקוד שלו. יש לציין שאין בהכרח קשר בין מדדים רגילים של יתר לחץ דם או מחלות רקע אחרות לבין מצבי קרדיומיופתיה. כאשר מצבו של החולה מצדיק זאת, הוא בהחלט יכול לקבל זכויות שונות בעלות ערך רפואי וכן גם כספי.

פניה לביטוח לאומימוסד

על מנת לממש את הזכויות ובדומה לחולי לב אחרים, יש לפנות לביטוח לאומי. כדאי לדעת שלביטוח לאומי ניתן לפונות באופן עצמאי אך בהחלט יש משמעות גם לקבלת ליווי, סיוע וייעוץ מצד גופים המתמחים בנושא הזכויות הרפואיות.

בקרב החולים ניתן למצוא התעבות בשריר הלב וכן גם אזורים נוקשים ומצבים דלקתיים. לעיתים המצבים הללו יוצרים קשיים בכיווץ השריר ובהתרפותו והדבר עשוי לגרור פגיעות תפקודיות ברמות משתנות.

הצעד המקדים למימוש הזכויות הינו איסוף מסמכים רפואיים רלוונטיים, חוות דעת של מומחים, סיכומי אשפוז, סיכומי מחלה הקשורים לנושא. את המסמכים הללו יש לצרף לטופס התביעה וניתן גם לשלוח את הכל בדואר.

לאחר מכן, יקבל החולה זימון לוועדה רפואית שבה יתבקש להציג בקצרה את מצבו, את יכולת התפקוד שלו, את המגבלות שמהן הוא סובל. יתכן גם שהוא יתבקש לעבור בדיקה קצרה. למרות שריאיון בוועדה רפואית איננו תהליך ארוך, יש לו משמעות ראשונה במעלה. הוועדה היא זו שקובעת האם יש מקום להענקת אחוזי נכות, האם החולה יקבל הכרה בנכות לזמן קצר או לצמיתות והאם הוא ייחשב למי שכושרו לעבוד נפגע באופן ממשי.

מכיוון שלא קל להתמודד מול הפרוצדורות של ביטוח לאומי, רבים מחולי קרדיומיופתיה נעזרים ביועצים למימוש זכויות רפואיות. באופן כזה, גדל מאוד הסיכוי להציג באופן נכון את כל הקשיים ואת כל המגבלות. כך, גדלים הסיכויים שלא יהיה צורך להיגרר להליך ארוך מדי. יש לציין שניתן לקבל סיוע גם כאשר מקבלים תשובה שלילית ויש לגשת לתהליך של ערעור.

קצבאות וזכויות אחרותמטבעות

הזכויות המגיעות לסובלים מקרדיומיופתיה מגוונות ותלויות במצבו של כל חולה וחולה. בין היתר עשויים החולים לקבל קצבאות שונות, הטבות מס וזכויות נוספות. עבור הורים לילד הסובל מבעיית לב מסוג זה קיימת אפשרות להגיש תביעה לקצבת ילד נכה.

גם מבוגרים יכולים לקבל קצבת נכות, במידה ויכולתם המוכחת לעבוד נפגעה במידה משמעותית. כאשר דרגת אי הכושר לעבוד הינה מעל 50%, ניתן לקבל קצבה לזמן מוגבל או לצמיתות. במידה ומצבו של החולה מחמיר והוא זקוק לסיוע של מטפל צמוד הוא יכול להיות זכאי לקצבת שירותים מיוחדים. לעיתים ניתן גם לקבל סיוע בשיקום מקצועי.

מי שאושרה לו נכות גבוהה עשוי לקבל פטור ממס הכנסה. לרוב, זה רלוונטי לחולים בעלי מאה אחוזי נכות אך לעיתים יש גם הקלות במס לבעלי נכות נמוכה מכך.

מבחינה רפואית זכאי החולה לקבלת טיפול על פי הקריטריונים של סל הבריאות, לרבות תרופות למחלות כרוניות. מי שיש ברשותו ביטוח משלים של קופות החולים או ביטוח פרטי, יכול במקרים שונים לקבל טיפולים נוספים ללא עלות או בעלות מופחתת. זאת, בנוסף לתקבולים כספיים מחברות הביטוח או מקופות הגמל והפנסיה לעומדים בקריטריונים.

התקשרו עכשיו!
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!