מהם זכויות החולים במחלות איידס בביטוח לאומי? – קרא מה מגיע לך!

איידסמחלת האיידס, שנחשבה בעבר למחלה חשוכת מרפא המביאה למוות מוקדם ולסבל רב, הפכה עם השנים למחלה כרונית. בזכות טיפול תרופתי משולב, שבישראל ניתן לחולים בהתאם לסל הבריאות, ניתן להגיע לרמת חיים גבוהה וכן לאריכות ימים.

יחד עם זאת, ישנם חולי איידס שזכאים לזכויות שונות בביטוח לאומי וזאת – בכפוף למצבם הרפואי ובהתאם לסיטואציה של ההידבקות במחלה.

הזכות לטיפול ולקצבה

עוד לפני שמגישים בקשה לקבלת זכויות שונות בביטוח לאומי, זכאים חולי האיידס שאובחנו כנשאים לקבל טיפול משולב של תרופות מתאימות. ההחלטה על קבלת התרופות הללו מצריכה בירור רפואי מקדים והמלצה של רופא. במידה והחולה נמצא כמי שזקוק לתרופות הוא יקבל אותן ללא תשלום באמצעות קופת החולים.

מבחינת ביטוח לאומי, זכאות לקצבאות וגמלאות כספיות באופן חודשי או חד פעמי תלויה במידה רבה בשאלה על איזה רקע חלה ההדבקה במחלה. כאשר מדובר במי שנדבק בנגיף כתוצאה מקבלת דם נגוע, בעירוי, החל משנת 1982 ועד לתחילת 1987 יהיה הלה זכאי לתגמולים כספיים. התגמולים כוללים גמלה חד פעמית אך חשוב מכך, גם קצבה חודשית. סכום הקצבה נגזר מכמה קריטריונים:

  • קיום בן או בת זוג – במידה והחולה נשוי או יש ידוע או ידועה בציבור, תשולם קצבה מוגדלת.
  • השכר הממוצע – הקצבה צמודה לגובה השכר הממוצע במשק והיא מהווה כחמישים אחוז משכר זה.
  • כאשר החולה הוא הורה לילדים, תשולם תוספת לקצבה.
  • הכנסת ההורים – במידה והכנסת ההורים נמוכה והחולה הינו המפרנס שלהם – תשולם קצבה חודשית גבוהה יותר.

קצבה עם פטור ממס

הקצבה החודשית מושלמת בדומה למשכורת, פעם בחודש לחשבון הבנק שנמסר למוסד לביטוח לאומי. קודם לכן, יש להגיש תביעה לקבלת הקצבה על פי חוק. חשוב לציין שהטבה משמעותית עבור חולי האיידס היא פטור משתלום מס על הקצבה. למרות שמדובר לכאורה בהכנסה החייבת במס, הוחלט להעניק פטור. זאת ועוד, במידה ויאושרו לחולה קצבאות נוספות מטעם המוסד לביטוח לאומי, לא תהיה התייחסות לקצבה המיוחדת חולי איידס כחלק ממבחן ההכנסה.

חולי איידס וקצבאות שונות

כפי שניתן לראות, חלק גדול מחולי האיידס בישראל לא יהיו זכאים לקצבה שהצגנו קודם לכן מהטעם הפשוט שהם לא נדבקו במהלך קבלת עירוי דם אלא בנסיבות אחרות.

עם זאת, אין זאת אומרת שבכך נסתם הגולל על קצבאות והטבות שונות שניתן לקבל מביטוח לאומי. ראשית, ניתן למצוא קצבאות לאנשים שאינם יכולים לפרנס את עצמם או שהכנסתם נמוכה מסף מסוים. כך, חולי איידס שאינם יכולים להשתלב בשוק העבודה יכולים להגיש בקשה לקצבאות אבטחת הכנסה למשל.החזר כספי

בנוסף, חולי איידס הסובלים מליקויים שונים ומחלות נלוות בשל מחלת האיידס ובשל המערכת החיסונית החלשה יכולים להגיש תביעה להכרה בנכות כללית.

באופן כזה, יכולים החולים להגיע לוועדה רפואית, להציג את מכלול הליקויים, את מכלול המגבלות המונעות מהם לעבוד ולהתפרנס ובהתאם לכך אפשר שיאושרו להם אחוזי נכות. הקצבה, במקרים כאלה תשולם בהתאם לאחוזי הנכות הרפואית וכן בהתאם לדרגת אי כושר עבודה שתימצא לחולה.

משום שמחלת האיידס נחשבת למחלה כרונית ומשום שפעמים רבות הליקויים צפויים ללקות את החולה לאורך שנים ואף לצמיתות, ישנם חולים שיאושרו להם קצבאות נכות לכל החיים. עם זאת, ישנם חולים שמצבם איננו קבוע ולכן, בהחלט אפשרי שחלק מהגמלאות ישולמו לזמן מוגבל, בהתאם להחלטת הוועדה ולמצב החולה. ראוי להוסיף שבמקרים מסוימים, ישולמו גמלאות גם לשאריו של החולה במידה וזה נפטר. כך המצב למשל כאשר מדובר בהורה לילדים וכך גם כאשר הנפטר חלה בשל עירוי נגוע.

Picture of משרד עו״ד הראל יטיב
משרד עו״ד הראל יטיב

אנו מתמקדים בסיוע לאנשים במיצוי זכויותיהם מהביטוח הלאומי. כולל ייעוץ מקצועי, סיוע במילוי טפסים וניהול הליכים מול הביטוח הלאומי. הצוות שלנו מורכב ממומחים בתחום הביטוח הלאומי, שיודעים להתמודד עם מגוון רחב של סיטואציות ולהביא לתוצאות מיטביות ללקוחותינו.

התקשרו עכשיו!
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!