קצבת נכות מעבודה לכל החיים

השאירו פרטים כבר עכשיו או התקשרו

קצבת נכות מעבודה לכל החייםקצבת נכות מעבודה לכל החיים היא קצבת נכות בדרגות שונות הנקבעות על פי הפגיעה של אותו תובע. דרגות הנכות נקבעות בהתאם לוועדה רפואית מטעם ביטוח לאומי וברגע בו נמצא מצבו הרפואי של התובע בתור ליקוי קבוע אשר לא צפוי להשתנות יהיה זכאי לקבל קצבת נכות מעבודה לכל החיים – זה בתנאי בו הפגיעה התרחשה בעבודה, בדרך לעבודה או בדרך הביתה מהעבודה. כמובן, בשביל לקבל את הקצבה חייב אותו אדם להיות מבוטח מטעם ביטוח לאומי, בין אם הוא עצמאי או שכיר.

 

מהי קצבת נכות?

קצבת נכות מעבודה לכל החיים מתקבלת עקב פגיעה של אדם במקום עבודתו או בדרך לעבודתו. הפגיעות אינן רק פיזיות אלא גם נפשיות. ישנן לא מעט פגיעות אשר הן עקב הטרדה במקום העבודה, סטרס וכד'. קצבת נכות יכולה להיות קצבה כללית, זמנית או לצמיתות. קצבה זמנית היא בדרך כלל פגיעה של אדם לזמן מוגבל, מחלה כלשהי עקב זיהומים במקום העבודה, פגיעה פיזית או נפשית. פגיעה של אדם במקום עבודתו לצמיתות היא עקב נכות שהתרחשה ללא נקודת חזור כמו קטיעת איברים, פגיעה בעמוד השדרה, עיוורון, חרשות וכן הלאה. 

בדומה לנכות זמנית, גובה הקצבה תהיה בהתאם לליקויים הרפואיים אשר הוגדרו בספר התקנות של המוסד לביטוח לאומי. לצורך קבלת הקצבה יהיה חייב התובע להגיש את המסמכים הרפואיים הרלוונטים אם יש ולמלא את הטפסים לביטוח לאומי. לאחר מכן יזומן התובע לוועדה רפואית אשר תקבע את דרגת הנכות שלו, והאם היא נכות זמנית או לצמיתות. כמו כן, יש פרמטרים נוספים אשר משפיעים על גובה דרגת הנכות והם האם אותו עובד יוכל להמשיך להשתכר, עצמאות כלכלית, משפחה ועוד. 

קצבת נכות מעבודה לכל החיים – מה שונה בזה?

כאשר אדם מקבל קצבת נכות זמנית הוא חייב לחדש אותה מעת לעת וזאת באמצעות פנייה לוועדה רפואית. מצד שני, קצבת נכות מעבודה לכל החיים אינה דורשת חידוש. דבר נוסף שחשוב להכיר, המוסד לביטוח לאומי רשאי עדיין לזמן את המבוטח לדיון ולפתוח את התיק שלו כדי לבדוק האם קיים חידוש במצבו. כמו כן, רשאי ביטוח לאומי לחקור את המבוטח בתנאי בו יקבל המבוטח את כל ממצאי החקירה. במקרה בו חל שיפור במצבו של המבוטח והוא יכול להשתכר, ייתכן ויחול שינוי בדרגת הנכות. 

 

מהן הזכויות של נפגעי עבודה?

לכל אדם אשר הוגדר כנכה עבודה יש את הזכויות שלו להמשך טיפולים והשתכרות. לפניכם כל הזכויות שלכם:

  • טיפול רפואי – נפגע עבודה אשר מקבל קצבת נכות יהיה זכאי לקבל טיפול רפואי ללא עלות מצידו, החל מבדיקות רפואיות ועד ניתוחים, אשפוזים ועוד. כמו כן, מקבלי הקצבה זכאים גם לשיקום לתקופת ההחלמה עקב פגיעתם במקום העבודה.
  • שיקום מקצועי – כאשר מדובר על נכות חלקית אשר מאפשרת לעובד להמשיך במקום עבודה אחר יהיה זכאי לקבלת שיקום מקצועי. שיקום מקצועי היא מסגרת מטעם הביטוח הלאומי אשר מכשירה ומעניקה כלים להשתלבות במקומות עבודה. במהלך שיקום מקצועי תוכלו גם לקבל את הכלים וההכשרה בהתאם ליכולות שלכם בליווי של עובדים סוציאליים, יועצים תעסוקתיים ועוד.
  • פטירה – במקרה בו מקבל קצבת נכות נפטר כתוצאה מהפגיעה אשר עבורה הוא זכאי לקצבת נכות מעבודה, לקרוביו תהיה זכאות של "קצבת תלויים בנפגע עבודה". קצבה זו יכולה להינתן או באופן חד פעמי או על ידי קצבה חודשית.

 

כיצד נקבעים דרגות נכות?

מי שקובע דרגת קצבת נכות מעבודה לכל החיים היא הוועדה הרפואית בהתאם לרשימת ליקויים רפואיים המוגדרת בתקנות ביטוח לאומי. תחילה הוועדה הרפואית בוחנת האם קיים ליקוי רפואי אחד או יותר. כאשר יש לנפגע עבודה מספר ליקויים רפואיים תיקבע דרגת הנכות שלו על פי חישוב משוקלל של אחוזי נכות. כמו כן, יש להבדיל בין ליקויים שקדמו לפגיעה ובין ליקויים שנוצרו עקב הפגיעה. במקרה בו הוכח כי הליקויים קדמו לפגיעה על הוועדה להפחית את דרגת הנכות הקשורה לליקויים הקודמים. הוועדה קובעת על פי מספר פרמטרים כמו מגבלה בעמוד שדרה צווארי. במקרה בו נפגע הוא בעל מגבלה בעמוד שדרה צווארי אחוזי הנכות ייקבעו על פי אחת משלוש ההגדרות בהתאם לסעיף 37 (5) ברשימת הליקויים. כאשר לנפגע יש כמה ליקויים רפואיים דרגת הנכות תהיה משוקללת ולא בחיבור רגיל של האחוזים. ישנו מחשבון אחוזי נכות באתר ביטוח לאומי, אך הוא לא מדויק ויש להגיע לייעוץ מקצועי כדי לקבל אומדן על דרגת הנכות אליה אתם זכאים.

גם אם אתם כבר מקבלים קצבת נכות מעבודה לכל החיים ואתם חושבים שנעשה לכם עוול, תוכלו להגיש בקשה להגדלת דרגת נכות לנפגע שאינו מסוגל לחזור לעבודה (תקנה 15). על הוועדה לבדוק האם יש ירידה קבועה של יותר מ-20% מסך ההכנסות של הנפגע. במקרים כאלה הוועדה יכולה להגדיל את דרגת הנכות עד מחצית מדרגת הנכות שנקבעה לו. ההחלטה נעשית על ידי הוועדה הרפואית אך במקרים חריגים ייתכן ותשלחו לקבל חוות דעת נוספת של ועדת רשות. 

קצבת נכות מעבודה לכל החיים – נכות זמנית

שימו לב, במקרה בו הוועדה הרפואית החליטה שהמצב הבריאותי שלכם עקב הפגיעה בעבודה הוא זמני ויחול בו שיפור אתם לא תהיו זכאים לקצבת נכות מעבודה לכל החיים, אלא לקצבת נכות זמנית. נכות זמנית היא לתקופה של עד שנה, התשלום משולם על פי דרגת הנכות שנקבעה ובתום התקופה יהיה עליכם לגשת לוועדה רפואית נוספת. בכל מקרה בו אתם חשים שנעשה לכם עוול בהחלטת הוועדה הרפואית אתם רשאים להגיש ערעור. מומלץ להגיש את הערעור בליווי של בעל מקצוע מכיוון שלאחר החלטת הוועדה הרפואית מאוד קשה לשנות את המציאות.

התקשרו עכשיו!
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!
דילוג לתוכן