פוליו

נכותפוליו (שיתוק ילדים) הינו נגיף הפוגע במערכת העצבים וגורם לשיתוקם של אברים שונים בגוף. הפגיעה הנפוצה ביותר הינה פגיעה בעמוד השדרה אשר יכולה לגרום לשיתוק בגפיים. במקרים נדירים עלולה מחלת הפוליו לגרום למוות כאשר נפגעים שרירי הנשימה והופכים משותקים. הדבקות בנגיף הפוליו מתרחשת באמצעות מגע דרך הפה עם חלקי צואה של האדם הנגוע (בדרך כלל על ידי חוסר הגיינה, אכילת מזון נגוע או שתיית מים נגועים). 90% ממקרי ההדבקות לא מובילים להופעת תסמיני המחלה אך במידה והנגיף מצליח לחדור אל מחזור הדם אז פורצת המחלה.

סימפטומים

נגיף הפוליו מתרבה במערכת העיכול וחודר למערכת הדם לכן השלב הראשוני הוא התפתחות דלקת קרום מוח וירלית המאופיינת בכאבי ראש חזקים, חום גבוה, עייפות, כאבי שרירים, בחילות והקאות. בשלב השני מורגשת חולשה בשרירים אשר תוך 48 שעות מביאה לשיתוק האזור. השיתוק יכול להוביל למוגבלות קלה או לנכות קשה. רוב חולי הפוליו נותרים עם נכות המתבטאת באמצעות חולשה של השרירים, עיוות של הגפיים, דלדול שרירים, שרירים קופצים, גפיים קצרות וכדומה.

מגפת הפוליו

מחלת הפוליו הייתה אחת המגיפות הגדולות ביותר בעולם בקרב ילדים עד אשר בשנות החמישים של המאה הקודמת הצליחו מדענים לפתח חיסון נגדה ולהציל מאות אלפי ילדים בכל העולם. חיסון ילדים נגד נגיף הפוליו היה נוהל מקובל בעולם המערבי אך למרבה הצער במקרים רבים החיסון הוביל להתפרצות המחלה בקרב ילדים שהיו בריאים טרם החיסון. כיום כמעט ואין מקרים חדשים של מחלת שיתוק הילדים ואף הופסק מתן החיסון. מדינת ישראל מכירה באחריותה כלפי נפגעי חיסון הפוליו והוציאה את "חוק הפיצוי לנפגעי פוליו (2007)".

זכויותיהם של נפגעי חיסון הפוליו

 • מידעהמוסד לביטוח לאומי:

  1. פיצוי חד פעמי – נפגעי פוליו זכאים לתשלום חד פעמי על פי אחוזי הנכות אותם קובע ביטוח לאומי. נפגעי פוליו שנקבעה להם נכות הנמוכה מ75% זכאים למענק של 50,000 ש"ח, נפגעי פוליו אשר נכותם נקבעה בין 75% ל94% זכאים ל-100,000 ש"ח, חולי פוליו אשר אחוז נכותם עולה על 95 זכאים ל- 120,000 ש"ח.
  2. קצבה חודשית – ביטוח לאומי מזכה נפגעי פוליו בקצבה חודשית הנקבעת לכל אחד על פי אחוזי נכותו.
  3. קצבת ניידות – במידה וקיימת פגיעה ביכולת הניידות אשר נגרמה בעקבות המחלה.
  4. קצבת נכות כללית וקצבת נכות פוליו – חולי פוליו זכאים להגיש בנוסף לבקשה לקיצבת נכות כללית גם בקשה לקבלת קצבת נכות פוליו.

   

 • מס הכנסה: הנחות או נקודות זיכוי בהתאם לקביעת רמת הנכות של נפגע הפוליו. הטבות משמעותיות במס על חסכונות ופנסיה, החזרי מס רטרו אקטיבים ועוד.
 • זכויות נוספות: הנחה בהתקנת קו בזק ובתשלומי השיחות, פטור מתשלום המיסים על רכישת רכב, קצבה חודשית המיועדת להוצאות הרכב החודשיות, הנחה בתשלום הארנונה ועוד.

Picture of משרד עו״ד הראל יטיב
משרד עו״ד הראל יטיב

אנו מתמקדים בסיוע לאנשים במיצוי זכויותיהם מהביטוח הלאומי. כולל ייעוץ מקצועי, סיוע במילוי טפסים וניהול הליכים מול הביטוח הלאומי. הצוות שלנו מורכב ממומחים בתחום הביטוח הלאומי, שיודעים להתמודד עם מגוון רחב של סיטואציות ולהביא לתוצאות מיטביות ללקוחותינו.

התקשרו עכשיו!
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!