שחמת הכבד

כבד

שחמת (Cirrhosis) הינה השלב הסופי של מחלת הכבד. הכבד הינו איבר חיוני וממלא תפקידים רבים בגוף האדם בניהם פירוק החומרים הרעילים השוהים במערכת הדם, ייצור חלבונים, יצירת נוזל המרה החיוני  לעיכול המזון ועוד.

שחמת הכבד מופיעה כאשר את רוב רקמות הכבד הבריאות והמתפקדות מחליפה רקמה צלקתית אשר אינה מתפקדת. צלקת זו חוסמת את מעבר הדם מן המעיים דרך הכבד, הכבד מפסיק לייצר חומרי קרישה העוזרים לשיקום הגוף מפציעות ונוצרת הצטברות רעלים ומרה בדם. למעשה, שחמת הכבד משמעותה הרס של רקמת הכבד עד אשר הוא אינו מסוגל לתפקד. זוהי מחלה קשה העלולה להוביל למוות על כן אבחון מוקדם של המחלה חשוב ויכול להציל חיים.

סימפטומים

בתחילה לא ניכרים סימנים מיוחדים מכיוון שרקמת הכבד עדיין מצליחה לתפקד באופן חלקי בהמשך ייתכנו סימנים כגון: עייפות מרובה וחולשה, הורדה במשקל, יכולת להיפצע ולדמם בקלות, תחושת אי נוחות בבטן עד כדי כאב, צהבת, תחושת גירוד, בצקת (הצתברות נוזלים ברגליים) ומיימת (הצתברות נוזלים בבטן), דימום באף, בקיבה או בוושט, הופעה של כתמים על העור ועל הבטן ובשלב מאוחר יותר יכולה להופיעה אנצפלופתיה- פגיעה בתפקוד המוח של החולה.

הגורמים לשחמת הכבד

  • אלכוהול
  • צהבת הפטיטיס B  ו- C.
  • מחלה אוטואמיונית כדוגמת צהבת אוטואמיונית או מחלת כבד כרונית חסימתית.
  • הצתברות שומן בכבד המובילה להיווצרותה של דלקת בכבד
  • חסימה של צינורות המרה.
  • מחלות תורשתיות כגון: מחלת וילסון (הצתברות נחושת ברקמות הגוף), סיסטיק פיברוזיס (חלבון פגום ברקמות התאים) או המוכרומטוזיס (עודף ברזל).

זכויות חולי שחמת הכבד

מאזנייים ופטיששחמת הכבד עלולה לגרום לנזקים בלתי הפיכים ולסיבוכים מסכני חיים. חולי שחמת הכבד נאלצים לשנות את שגרת חייהם, להפנות את כל מרצם לטיפול במחלה ובמקרים רבים לאבד את יכולתם להתפרנס. על כן, זכאים חולי שחמת הכבד לזכויות רפואיות וכלכליות שונות מן המדינה. להלן רשימה חלקית של המוסדות המעניקים זכויות לחולי שחמת:

  • המוסד לביטוח לאומי – יש קשר ישיר בין אחוזי נכות לקצבת הנכות אשר אמורים לקבל מהמוסד לביטוח לאומי. אדם אשר בעקבות המחלה איבד את כושר עבודתו או תפקודו ונגרמה לו נכות בשיעור של 40% לפחות זכאי לקבל קצבת נכות כללית. הועדה הרפואית של ביטוח לאומי אחראית על קביעת אחוזי הנכות.
  • מס הכנסה- חולי שחמת שהוגדרו על ידי ביטוח לאומי כבעלי נכות של 90% לפחות זכאים לפטור מתשלומי המס. הזכות להחזרי מס מוענקת לחולי שחמת אשר נקבעה להם נכות שש שנים אחורה וכן יהיו פטורים מתשלומי המס העתידיים.
  • חברות ביטוח פרטיות- חולי שחמת הכבד אשר רכשו פוליסת ביטוח רפואית לפני הופעת המחלה זכאים לפיצוי כספי עקב אובדן כושר עבודתם. בהתאם לתנאי הפוליסה שנחתמו כך מגיע לחולים פיצוי כספי חד פעמי, קצבה חודשית, החזר הוצאות על טיפולים רפואיים, פנסיית נכות ועוד.
Picture of משרד עו״ד הראל יטיב
משרד עו״ד הראל יטיב

אנו מתמקדים בסיוע לאנשים במיצוי זכויותיהם מהביטוח הלאומי. כולל ייעוץ מקצועי, סיוע במילוי טפסים וניהול הליכים מול הביטוח הלאומי. הצוות שלנו מורכב ממומחים בתחום הביטוח הלאומי, שיודעים להתמודד עם מגוון רחב של סיטואציות ולהביא לתוצאות מיטביות ללקוחותינו.

התקשרו עכשיו!
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!