פרקינסון

פרקינסוןפרקינסון הינה מחלה ניוונית, חשוכת מרפא, הפוגעת במערכת העצבים ובמיוחד במוח. סימניה הראשונים של המחלה יכולים להופיע בגיל 60 ומעלה בעקבות חוסר בנוירוטרנסמיטר הנקרא דופמין אם כי ידועים מקרים בהם הופעת המחלה התרחשה בגיל צעיר בעקבות בעיה גנטית בגן המייצר חלבון הנקרא פרקין. הערכה משוערת כי בישראל ישנם כ25,000 חולים הסובלים ממחלת הפרקינסון.

הגורמים למחלה

מחלת הפרקינסון מתפתחת בהדרגתיות לאורך השנים. בשלב הראשוני, מסיבה לא ידועה, נהרס חלק חשוב במוח הנקרא Substantial nigra – אזור זה אחראי על בקרת התנועה של המוח ועל שילוח פקודות למרכזי בקרה אחרים באמצעות הנוירוטרנסמיטור דופמין. ההרס מפסיק את ייצור הדופמין וכך נפסקת גם הבקרה על התנועה.

תסמיני המחלה

לעיתים לפני התפרצות המחלה ניתן לזהות סימנים כגון: עייפות מרובה, בעיות קלות של חוסר שיווי משקל, דיבור וכתב היד משתנים, בעיות זכרון קלות ושינויים במצבי הרוח. כמו כן, ניתן להבחין בנוקשות הגוף של החולה, בפניו חסרות ההבעה וקיפאון תנועתי לאורך זמן רב.

  • השלב הראשוני – בשלב זה ניכרת נוקשות רבה של השרירים ושל הגוף. מצד אחד ישנו רעד אשר מקשה לשלוט על התנועות הרצוניות ומצד שני מופיעות תנועות בלתי רצוניות. קיימת פגיעה ביכולת הדיבור ויצירת תנועות בפנים. במקרים רבים נפגעות מערכות נוספות כמו מערכת העיכול ומערכת השתן עד כי לא קיימת שליטה על הסוגרים.
  • השלב המתקדם – כל התסמינים שתוארו לעיל הולכים ומחמירים עד כי החולה אינו מסוגל לשלוט בתנועותיו ומנגד מתפרצות תנועות בלתי רצוניות. נוקשות גופו הופכת חמורה עד כי הוא אינו מסוגל ללכת, לדבר, לאכול ועוד.

זכויותיו של חולה פרקינסון ובני משפחתו

חולי הפרקינסון זקוקים לעזרה מרובה. קיימות מספר זכויות העומדות לרשותו של החולה:

  • ביטוח לאומי – גמלת נכות כללית מטעם ביטוח לאומי המבטיחה תמיכה כלכלית עקב חוסר היכולת של החולה לפרנס את עצמו. במקרים בהם מחלת הפרקינסון נמצאת בשלביה המתקדמים והחולה זקוק לתמיכה והשגחה צמודה קיימת אפשרות לקבל קצבת סיעוד (אישור להעסיק מטפל סיעודי זר בבית) או קצבת שירותים מיוחדים.
  • גמלת נכות מעבודה – חולי פרקינסון אשר נמצאו זכאים לקבלת "דמי פגיעה" מביטוח לאומי רשאים להגיש תביעה לביטוח לאומי ולמעסיקיהם במידה ונמצא קשר בין הופעת המחלה לבין מקום העבודה.
  • גמלת ניידות – בעקבות המחלה חלה התדרדרות ביכולת הניידות. ביטוח לאומי מחליט על פי רמת הנכות את תחומי גמלת הניידות. ניתן לקבל הנחות בנסיעה בתחבורה הציבורית, תו נכה ופטור מלא או חלקי מתשלום המיסים בקניית רכב.
  • מס הכנסה – פטור מלא מתשלומי מס הכנסה, כולל פטור מתשלומי מס הפנסיה, במקרים בהם קבע ביטוח לאומי כי חולה הפרקינסון בעל נכות של 90% .
  • חברות הביטוח – בעלי ביטוח בריאות רשאים לקבל כיסוי כספי מחברות הביטוח בעקבות מחלתם הקשה וכן בעקבות אובדן כושר העבודה.
דנה איתן זכויות רפואיות

דנה איתן זכויות רפואיות

דנה איתן, מייסדת ומנהלת המרכז לזכויות רפואיות. מנהלת פורומים מקצועיים, בונה השתלמויות ומשתתפת בכנסים. המרכז פתוח לכל אחד ואחת, מוזמנים לפנות אלינו.

כתבות נוספות:

מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!