שיקום לאחר פציעה או מחלה: הזכות שלך לקבל טיפול פיזיותרפיה!

טיפול פיזיאוטרפיה

טיפולי פיזיותרפיה מסוגלים להביא להטבה משמעותית בבריאותם ובמצבם הרפואי של המטופלים. הטיפולים, שניתנים במסגרות שונות כגון קופות החולים, בתי החולים, מוסדות סיעודיים וכיוצא באלה, מוענקים מתוקף זכויות שונות. בין היתר, הזכאות לטיפולים כוללת:

  • אנשים אשר חולים או מחלימים ממחלות קשות.
  • מטופלים הסובלים מפגיעות ספורט, לרבות ספורטאים מקצועיים או חובבים.
  • אנשים שנפגעו בתאונות, לרבות תאונות דרכים ותאונות בעבודה.
  • ילדים הסובלים מפגיעות התפתחותיות או כאלה בעלי צרכים מיוחדים.
  • קשישים הנמצאים במצב גופני ירוד, ובהם גם סיעודיים.
  • כל מי שנצרך לכך בעקבות אבחון רפואי.

מקורן של הזכויות

הזכות לקבל טיפולים פיזיותרפיים בישראל נובעת ממקורות שונים. בין המקורות העיקריים לכך ניתן למצוא את:

  • סל הבריאות – בהתאם לחוק בריאות ממלכתי. היקף הסל משתנה מעת לעת.
  • ביטוחים משלימים – שנרכשים באמצעות קופות החולים.
  • ביטוחים פרטיים – שנרכשים באופן פרטי, לעיתים באופן מרוכז (דרך מקומות עבודה, עמותות ספורט וכיוצא באלה).
  • ביטוח לאומי – מתוקף תקנות הביטוח הלאומי.

הזכות שבביטוח לאומי

עבור אנשים שנזקקים לפיזיותרפיה ואשר נפגעו כתוצאה מתאונת עבודה או ממחלת מקצוע שמורה זכות לטיפולים שונים מתוקף כללי הביטוח הלאומי.

כך, אדם שכיר או עצמאי שנפגע במהלך עבודתו, צריך לגשת לקופת החולים לאחר שהצטייד בטופס מתאים של הצהרה על פגיעה בעבודה. רק מילוי של טופס כזה יאפשר קבלה של המשך הטיפול במימון של הביטוח הלאומי, על פי חוות דעת רפואית.

הזכות שבסל הבריאות

סל הבריאות מאפשר לכל אזרחי ישראל לקבל, על פי אבחנה רפואית, מספר קבוע של טיפולים לכל שנה. מספר טיפולים זה עומד, נכון להיום, על שנים עשר טיפולים בכל שנה.

יש לציין שמכסה זו איננה כוללת אנשים שסובלים מפגיעה טראומטית, מחבלה קשה, מתאונה, או כאלה שמחלימים מניתוח, מאירוע לב, מהשתלה וכיוצא באלה. במקרים כאלה, כאשר ישנה הצדקה רפואיתעורך דין מלאה, הטיפול יינתן כל עוד תהליך ההחלמה נמשך.

הזכות שבביטוחים המשלימים

פעמים רבות, גם לאחר שהסתיימו שניים עשר הטיפולים המגיעים למטופל בהתאם לחוק ולסל הבריאות, עדיין ישנו צורך בקבלת טיפולים נוספים. כאן חשוב להזכיר את זכותו של מי שרכש ביטוח משלים בקופות החולים לטיפול נוסף.

קשה לומר בהכללה מהו מספר הטיפולים הנוסף לו זכאי כל מטופל, שכן מדובר על החלטה של כל קופת החולים בנפרד, וישנו שוני בין הקופות השונות. מה שכן ניתן לומר – בעוד שהזכות שמוקנית בסל הבריאות ניתנת בעלות סמלית עבור מכסה שלמה של טיפולים, כאן נדרש מהמטופל תשלום של השתתפות עצמית עבור כל טיפול נוסף.

הזכות שבביטוח הפרטי

הזכות לטיפולים פיזיותרפיים בישראל יכולה לנבוע גם מתוקף רכישה של ביטוח רפואי פרטי. נקודה זו ראויה לציון מיוחד שכן מסתבר שאזרחים רבים כלל אינם מכירים את הכיסויים השונים. לכן, בכל מקרה שעולה צורך בטיפולים כאלה כדאי לבדוק את קיומה של פוליסה ומה בדיוק היא כוללת.

בין הפוליסות שנרכשות בישראל חשוב להזכיר שרבים מהמבוטחים שותפים בביטוח קבוצתי, באמצעות המעסיק ויש המבוטחים בביטוח בזמן שהם משתתפים בפעילויות מסוימות.

דוגמא לכך ניתן למצוא בביטוח לעוסקים בפעילות גופנית מטעם אגודות ספורט שונות, הן בקרב ילדים והן בקרב מבוגרים, הן בקרב חובבנים והן בקרב מקצוענים.

זכויות מיוחדות לילדים ילד משחק בלגו

בתחום הטיפולים הפיזיותרפיים ישנן זכויות מיוחדות לילדים, ובפרט לילדים בעלי צרכים מיוחדים. לדוגמא: ילדים שאובחנו כבעלי צרכים מיוחדים מסוגים שונים עשויים להשתלב במעונות טיפוליים (לילדים למטה מגיל 3).

כאן, כחלק מהשגרה מקבלים הילדים טיפולים שונים לרבות פיזיותרפיה. גם בגילאים בוגרים יותר זכאים ילדים אלה למכסת טיפולים מורחבת.

Picture of משרד עו״ד הראל יטיב
משרד עו״ד הראל יטיב

אנו מתמקדים בסיוע לאנשים במיצוי זכויותיהם מהביטוח הלאומי. כולל ייעוץ מקצועי, סיוע במילוי טפסים וניהול הליכים מול הביטוח הלאומי. הצוות שלנו מורכב ממומחים בתחום הביטוח הלאומי, שיודעים להתמודד עם מגוון רחב של סיטואציות ולהביא לתוצאות מיטביות ללקוחותינו.

התקשרו עכשיו!
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!