נכות זמנית

נכותנכות זמנית

חוק ביטוח לאומי מגדיר "נכות" של אדם כמגבלה בתפקודו הגופני או הנפשי הנובעת מסיבות כגון פגיעה פיזית או נפשית בעקבות תאונה, מחלה, פגיעה בכוונה תחילה על ידי אדם אחר או על ידי הנכה עצמו, או שהיא נובעת ממום מולד. הכוונה במושג נכות היא שהאדם הוא חסר יכולת תפקוד באופן חלקי או באופן מוחלט במובן הנפשי (נכות כתוצאה מפגיעה נפשית או ממחלת נפש) או במובן הפיזי- בחלקים מסוימים של הגוף (גפיים עליוניות, גפיים תחתונות, פיגור שכלי, עיוורון וכדומה).

דרגת הנכות תלויה במוגבלות של האדם, והיא נעה על פני רצף של מגבלות, מהקלות ביותר עד החמורות שבהן, כגון צליעה הנחשבת לנכות קלה, דרך שיתוק שנחשב לנכות בדרגה קשה מאוד ועד לחוסר הכרה ואפילו פגיעה בפעילות המוחית והפסקתה, שנחשבת לנכות חמורה ביותר.

מהי נכות זמנית?

נכות זמנית, כשמה כן הוא. זוהי נכות חולפת שנגרמה כתוצאה מתאונה או ממחלה שאינה כרונית וקשה, אך בכל זאת גרמה לנכות. במקרים כאלו ישנה סברה שהנכות ממנה סובל האדם באותו רגע נתון, עשויה לחלוף ככל שעובר הזמן, כתוצאה מטיפול נכון וכתוצאה מהחלמה של הגוף. הנכות הזמנית ניתנת על ידי ביטוח לאומי לתקופה שמוערכת על ידי הרופאים ובה יכול להיות שינוי במצב, שלאחריה הנכה ייבדק שוב כדי להעריך את מצבו. ייתכנו פעמים בהן האדם החלים מהפציעה או מהמחלה וכבר לא מוגדר כנכה, וייתכנו פעמים בהן מצבו הבריאותי רק החמיר, עד כדי קבלת אחוזי נכות גבוהים יותר, ואולי אף לצמיתות.

נכות זמנית מוגדרת בביטוח לאומי כנכות שתלויה במצבו הבריאותי של האדם שאמור להשתנות עם חלוף הזמן, לחיוב או לשלילה. אם השתנה מצבו לחיוב, אחוזי נכותו עשויים לרדת או שהוא לא יהיה זכאי להם עוד. אם מצבו החמיר, אחוזי הנכות יעלו. כך או כך, ביטוח לאומי יבדוק בשנית את חומרת מצבו ויחליט האם להעניק לנכה שוב נכות זמנית או שהפעם מצבו החמיר כל כך עד שנכותו תהיה לצמיתות, שכאן הכוונה היא שמצבו כה חמור ושהוא לא יירפא עוד.

נכות זמנית יכולה להיות בנוסף לנכות קבועה ממנה סובל הנכה, כשאותה נכות נגרמה כתוצאה מדבר נוסף שהוא חווה ולאחר תקופה מסוימת הוא אמור להחלים (כאמור מעלה: תאונה או מחלה פתאומית).

מקרים לנכות זמניתניוון שרירים

לא כל מחלה ולא כל תאונת דרכים/תאונת עבודה גורמת לאדם לנכות קבועה. הכול תלוי במצבו הבריאות קודם לכן ובמידת הצלחת הטיפול אותו הוא מקבל. נכות זמנית, כמו נכות קבועה, נגרמת כתוצאה מסיבות דומות, אך בהבדל אחד: הנכות הזמנית עשויה להשתנות. ביטוח לאומי מגדיר כמה מקרים בהם תינתן נכות זמנית, לדוגמה לאחר התקף לב: האדם מוגבל מבחינה גופנית והוא זקוק למנוחה מוחלטת לאורך תקופת ההחלמה. במשך התקופה הוא יוגדר כבעל נכות זמנית. גם עקב תאונת דרכים יכולים להיווצר שברים בחלקים שונים בגוף, שבתקופה שהם מתאחים האדם מוגבל מכל פעילות.

קביעת נכות זמנית

הוועדה הרפואית בביטוח לאומי שבודקת את הנכה היא זו הקובעת את סוג הפגיעה ואת אחוזי הנכות שיינתנו לו, והכול כפוף לתקנות ביטוח לאומי. בידי הוועדה הסמכות לקבוע עד 100% נכות רפואה לתקופה של עד שנה, בתנאי שהרופאים מעריכים כי המצב הבריאותי עשוי להשתנות במהלך התקופה. נכות זמנית יכולתה להינתן גם למספר חודשים שלאחריהם הנכה ייבדק שוב לקביעת מצבו. אדם שמקבל אחוזי נכות זמניים ועקב כך הוא איבד את כושר עבודתו, יקבל קצבת נכות זמנית עד הבדיקה החוזרת.

דנה איתן זכויות רפואיות

דנה איתן זכויות רפואיות

דנה איתן, מייסדת ומנהלת המרכז לזכויות רפואיות. מנהלת פורומים מקצועיים, בונה השתלמויות ומשתתפת בכנסים. המרכז פתוח לכל אחד ואחת, מוזמנים לפנות אלינו.

כתבות נוספות:

מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!