ניתוח קטרקט – כל מה שאתם צריכים לדעת:

השאירו פרטים כבר עכשיו או התקשרו

כה נפוץ, אך כה מסתורי, נדמה כי מרבית האנשים מעלימים עין מהנושא עד לרגע הקריטי בו הם מוצאים את עצמם במפגש פנים מול פנים עם הצורך בהליך ניתוח קטרקט. במאמר זה ננסה להאיר את עיניכם בנושא חשוב זה, בעברית פשוטה ובגובה העיניים, בלי להיתפס על מונחים מקצועיים שמחוץ לטווח הראיה של כלל האוכלוסייה, ובעצם נכתוב לכם את הכול בגובה העיניים.

נתחיל במילה עצמה – קטרקט, שהיא בעצם נגזרת של המילה שרבים מכם מכירים, דוברי הלאדינו והספרדית, 'קטראטה' (Catarata) שפירושה הוא מפל (כן, מפל מים!). במצב הרפואי של קטרקט בעיניים מופיעה עם הזמן שכבה עכורה ולבנה, אולי כמו הלובן שמופיע בזרימת המים המהירה של המפל, ולכן נגזר שם המחלה מהמילה מפל.

בשורה התחתונה, קטרקט הוא מצב של עכירות מוגברת בעין, מה שמונע ראיה חדה וצלולה (צלילות היא ההפך מעכירות).

בואו נצלול לעובדות על הניתוח עצמו:

אם העין שלכם עכורה והראיה שלכם נפגעת, אתם עלולים להתחיל לסבול מקשיים בתפקוד היומיומי, ואף איסור על ביצוע פעולות מסוימות כמו נהיגה או הפעלת כלים כבדים. בכל אופן, אף אחד לא רוצה לאבד את תפקוד החושים שלו, בטח שלא את חוש הראייה, ולכן ניתוחי הקטרקט הם משהו נפוץ שנעשה תדיר.

  • הטיפול במצב של עכירות מרובה של העדשה מחייב את החלפת העדשה, וניתוח הקטרקט הוא בעצם ניתוח להחלפת העדשה, כאשר במקום העדשה המקורית והעכורה שלכם תושתל לכם בעי ועדשה מלאכותית וצלולה לגמרי, לאפשר ראיה תקינה לגמרי.
  • ניתוח הקטרקט כשמו כן הוא, ניתוח, מה שאומר שהאדם צריך להיות כשיר לעבור ניתוח. יש אנשים שלא יכולים לעבור ניתוח, כל ניתוח שהוא, לרבות קטרקט, וזאת מסיבות כמו מחלות רקע, נטילת תרופות קבועות שלא ניתן להפסיק לצורך ניתוח, אי-יכולת לעבור הרדמה בצורה בטוחה, ועוד.
  • לא כל ניתוחי הקטרקט הם זהים, וכיום ישנם שלושה סוגים – פאקואמולסיפיקציה, ניתוח לייזר, וניתוח חוץ קפסולרי.
  • פאקואמולסיפיקציה (או בקיצור פאקו) – הליך קצר של בין חמש עשרה לשלושים דקות בלבד, בו נשאבת העדשה לאחר חיתוך וניתוק, ומוחדרת עדשה חדשה מאותו החתך המזערי שבשולי הקרנית.
  •  ניתוח הלייזר הולך תמיד עם פאקואמולסיפיקציה – ההבדל הוא בתהליך הראשוני של מיפוי ממוחשב דרך מערכת הלייזר, וחיתוך עגול לפי הסימון.
  • חוץ קפסולרי – מורכבת ופחות נפוצ, שיטה זו של ניתוח קטרקט נבחרת במקרים עם סיבוכים ספציפיים או בקטרקט מתקדם בלבד. כאן נשלפת העדשה בעודה שלמה (בשיטות הקודמות מפוררים את העדשה כדי לפני ששואבים אותה), ולעיתים יש גם צורך בתפרים בעין.

בעוד שהמנתח צריך לבחור בתבונתו ועל סמך ניסיונו הרבה את הניתוח המתאים ביותר, הרי שאת סוג העדשה החילופית יבחר, לרוב, המטופל, לאחר הסבר מפורט של הרופא.

התקשרו עכשיו!
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!