זכויות חולי וסקוליטיס

כאב ראש

וסקוליטיס היא קבוצה כללית של דלקות בכלי הדם השונים, הגורמות לנזקים בדפנותיהם. בעקבות הפגיעה בכלי הדם נפגעים אברי הגוף שזקוקים לחמצן. דלקת כלי הדם כוללת דלקת של דפנות העורקים והורידים ודלקות בבלוטת הלימפה. הגורם לדלקות יכול להיות בין היתר בשל פגיעה חיידקית, זיהומית, או כשל במערכת החיסון. וסקוליטיס נחשבת למחלה אוטואימונית בה המערכת החיסונית תוקפת את כלי הדם וגורמת לדלקות. בעקבות הדלקות הופכים כלי הדם להיות צרים וחסומים, ויכולתם להעביר דם לאברי הגוף נפגעת. איבחון המחלה מתבצע באמצעות הדמיות כמו MRI , צילום רנטגן מיוחד, וכולי.

סוגים של וסקוליטיס

דלקות בכלי הדם פוגעות בגוף באופנים שונים וניתן להבחין ביניהם:

  • דלקת שפוגעת בעורקים גדולים ושכיחה בחולים מעל לגיל 50. תאי הדלקת פוגעים בדופן העורק, חוסמים אותו, ומותירים מעבר צר לזרימת הדם.
  • דלקת של עורקים בינוניים ועורקים קטנים.
  • מחלת בירגר שתוקפת בעיקר גברים שמעשנים ובאה לביטוי בפקקת בכלי הדם.
  • דלקת נמקית של כלי דם המערבת את הריאות ויכולה לפגוע גם בכליות. כלי דם שונים כגון עורקים, ורידים ונימים נפגעים. סיני המחלה הם חום, חולשה, דימומים, דלקת ראות וכו'.

תסמיני המחלה

תסמיני המחלה כוללים בין היתר כאבי ראש, אבדן ראיה במקרים מסויימים, חום, חוסר תיאבון , חולשה ועוד.

כמו כן בדלקת שפוגעת בעיקר באבי העורקים ובמיוחד במקומות הפיצול של העורק, זרימת הדם נחלשת, נוצרות חסימות, החולה סובל מפיברוזיס, לחץ דם ריאתי וכולי.  סימנים נוספים למחלות של דלקות כלי הדם הם פריחה, דלקת פרקים, אי ספיקת כליות, ועוד.

טיפול במחלה

הטיפול במחלות אילו הוא באמצעות הרגעת הדלקת, ודיכוי המערכת החיסונית באמצעות סטרואידים ובתרופות שמחלישות את המערכת החיסונית.

זכויות בביטוח לאומי ובמוסדות נוספים

מחלת הוסקוליטיס שייכת לקבוצת המחלות הראומטיות / האוטואימוניות.

המחלה מוכרת על ידי הביטוח הלאומי כמחלת כלי דם, שהחולים בה זכאים לקבל זכויות במידה והמחלה מפריעה להם לתפקד בבית ובעבודה, מגבילה את התניידותם, וגורמת להם להיזקק לליווי צמוד ולהשגחה  צמודה.

קיימות מחלוקות רבות בעניין קביעת דרגת הנכות במקרה של מחלות כלי הדם. המחלוקות נובעות מדרגת  חומרת המחלה.

הנחות בתרופות

החולים נחשבים לחולים כרוניים  והם זכאים להשתתפות בתשלומים עבור תרופות, ובמקרים מסויימים לפטור מתשלומי קופת חולים.

קצבת נכות כללית

חולה שכושר השתכרותו נפגע ב- 50% ויותר, ונקבעו לו אחוזי נכות רפואית על ידי ועדה רפואית של ביטוח לאומי, זכאי לקבל קצבת נכות כללית.

קצבת שירותים מיוחדים

חולה שנקבעה לו נכות רפואית של 60% לפחות, או חולה שאינו מקבל  קצבת נכות ונקבעה לו נכות רפואית של75% והוא נזקק לעזרה בפעילות השוטפת – יוכל לקבל קצבת שירותים מיוחדים. באמצעות קיצבה זו הוא יוכל לממן עזרה שתיתן מענה לצרכיו היום יומיים.

קצבת השלמת הכנסה וגימלת סיעוד

זכויות נוספות העומדות לחולים הם קצבת השלמת הכנסה בהתאם לצורך, וגמלת סיעוד למי שהגיע לגיל פרישה וזקוק לעזרה בפעולות השוטפות היום יומיות.

שיקום רפואי ומקצועירופאים

החולים זכאים לשיקום רפואי כמו טיפולי פיזיותרפיה והידרותרפיה. כמו כן החולים זכאים לטיפולי בית במקרה של ריתוק לבית. בנוסף קיימת אפשרות בין היתר לקבל גם שיקום מקצועי.

גמלת ניידות

החולים במחלה שהתניידותם נפגעה, זכאים לגמלת ניידות הכוללת קצבה, הלוואות עבור רכישת רכב, תו חניה לנכה, הנחה בתחבורה ציבורית וכולי.

הטבות מס

חולים יקבלו פטור מתשלומי מס הכנסה במקרה שנקבעה להם נכות של 90%. כמו כן במקרים אחרים יהיו זכאים החולים ובני זוגם  לנקודות זיכוי ממס הכנסה. במקרה שילדים חולים במחלה – הוריהם יקבלו את הפטור.

הנחות נוספות

הנחות נוספות ניתנות לחולים במס רכישה, בתשלומים למינהל מקרקעי ישראל, במיסי ארנונה, וסיוע בענייני דיור כמו שכר דירה. כמו כן החולים זכאים גם להנחות בחשבונות החשמל, המים והטלפון בכפוף לאחוזי נכות רפואית שנקבעו להם.

אולי יעניין אותך גם:

אילו זכויות רפואיות מגיעות לחולי תסמונת ריינו?

Picture of משרד עו״ד הראל יטיב
משרד עו״ד הראל יטיב

אנו מתמקדים בסיוע לאנשים במיצוי זכויותיהם מהביטוח הלאומי. כולל ייעוץ מקצועי, סיוע במילוי טפסים וניהול הליכים מול הביטוח הלאומי. הצוות שלנו מורכב ממומחים בתחום הביטוח הלאומי, שיודעים להתמודד עם מגוון רחב של סיטואציות ולהביא לתוצאות מיטביות ללקוחותינו.

התקשרו עכשיו!
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!