מה הם הזכויות של כל אחד מבני הזוג בהליך גירושין בהסכמה?

השאירו פרטים כבר עכשיו או התקשרו

גירושין בהסכמה הוא הליך במסגרתו בני הזוג חותרים יחדיו לגיבוש הסכם גירושין – לרוב באמצעותגירושין בהסכמה – על הזכויות של כל אחד מבני הזוג עורך דין לדיני משפחה או מגשר מוסמך – שיכלול בתוכו את כל הסוגיות הנוגעות לסיום היחסים המשותפים ביניהם. ההסכם המתקבל בסוף התהליך, בהתקיים מספר תנאים עיקריים, מקבל את התוקף של מסמך רשמי לכל דבר ועניין, המחייב כמובן את בני הזוג.

אבל מהן בכלל אותן סוגיות העומדות בליבת התהליך של גירושין בהסכמה? כדי לספק את התשובה לשאלה החשובה הזו, יש לבחון את הזכויות של כל אחד מבני הזוג.

זכויות הנוגעות לחלוקת רכוש

חלוקת הרכוש היא מהסוגיות הטעונות, המורכבות והמשמעותיות יותר בכל הסכם גירושין. אי אפשר לקבוע מראש כיצד יחולקו הנכסים השונים של בני הזוג, מה שעשוי לדרוש בחירה של טיב היחסים ביניהם וחלוקת התפקידים הכלכלית, הנכסים עימם כל אחד מהם נכנס לתוך הנישואין, יכולת ההשתכרות וכן הלאה. תיתכן כמובן חלוקה שווה של הנכסים, אלא גם שלל אופני חלוקה אחרים.

הסכם הגירושין כולל לכן מיפוי של כלל הנכסים בחזקתם של בני הזוג, מה שמחייב בדיקה מקיפה וגם עין חשדנית: יש מקרים בהם הגבר או האישה בוחרים "להעלים" חלק מהנכסים כשהם מבינים שהגירושין קרבים, מתוך כוונה שלא לחלוק אותם עם הצד האחר.

זכויות סוציאליות וזכויות נוספות

חשוב לשים לב שבחלוקת הרכוש, אנחנו מתייחסים לא רק לנכסים פיזיים – בית, רכב וכן הלאה – אלא גם לזכויות סוציאליות, לקרנות פנסיה, לקרנות השתלמות וכן הלאה.

גם כאשר הזכויות האלה רשומות על שמו של אחד מבני הזוג, בהרבה מאוד מקרים מוחלט שגם לצד השני במשוואה הזוגית יש בהם חלק: חשבו למשל על בעל שיוצא לפרנס את משפחתו, בעוד האישה נשארת בבית ומבצעת את משימת גידול הילדים, החשובה לא פחות לתא המשפחתי. עקב כך ייתכן מצב בו יוחלט לחלק גם את הזכויות האלה, במידת האפשר, אפילו באופן שווה.

קביעת דמי מזונות

את דמי המזונות מחלקים לשניים: מזונות אישה, הניתנות לבת הזוג בהתקיים תנאים מסוימים, ומזונות ילדים – אותם אחד הצדדים משלם על פי צרכי הילדים, גילם, מספרם, יכולת ההשתכרות שלו וכן הלאה. גם כאן מדובר בסוגיה אשר כדי לקבל בה החלטה, בין אם במסגרת של תיק גירושין הנדון בבתי המשפט ובין אם במסגרת של גירושין בהסכמה, נדרשת ירידה לפרטים הקטנים ביותר של התא המשפחתי.

ברוב המקרים, הבעל הוא זה שנדרש בתשלום של דמי מזונות אישה, לפחות כל עוד לא מתקיימים התנאים השוללים זאת ממנה (למשל בגידה בבן הזוג). גם במקרה של מזונות ילדים הסיכויים שהבעל יידרש בתשלום הם גבוהים יותר, אם כי בשנים האחרונות הפערים מעט מתחילים להצטמצם. במסגרת הסכם גירושין אפשר להגיע לתנאים הוגנים והגיוניים ככל האפשר, שיאפשרו לאישה ולילדים לקבל את זכויותיהם מחד ולצד המשלם לעמוד בהם מנגד.

משמורת ילדים וזמני שהות (=הסדרי ראייה)

עו"ד מיה שפילמן, מגשרת גירושין מוסמכת מציינת כי במסגרת גירושין בהסכמה יש לדון בהרחבה מה יעלה בגורלם של הילדים, מתוך העיקרון של טובת הילד – כלומר שהפגיעה שהם חווים בעקבותאבא וילד הגירושין תהיה מינימלית ככל שאפשר.

"במסגרת זו מוחלט מיהו ההורה שיקבל את המשמורת העיקרית על הילדים. גם כאן באופן מסורתי מדובר באם, במיוחד כאשר מדובר בילדים בגילאים מוקדמים (6-0) הזקוקים לאימם".

עם זאת בשנים האחרונות, גדלו מספר המקרים בהם מוחלט להעניק לבעל את המשמורת העיקרית, או לחלופין הוחלט על משמורת משותפת.

במעמד זה חשוב לקבוע גם את הסדרי הראייה – המועדים בהם הצד שאינו קיבל את המשמורת זכאי לפגוש את הילדים ולקחת אותם בחזקתו.

לקריאה נוספת:

מהם גירושין בהסכמה? עו"ד מיה שפילמן, מגשרת גירושין מסבירה

What is the Difference Between Mutual Consent and Contested Divorce?

How to Prepare a Divorce: 54 Experts Share Their Best Tips

 

אולי יעניין אותך גם:

מדריך זכויות רפואיות לעקרות בית

מחלות ראומטיות – הזכויות הרפואיות של החולים

3 טיפים חשובים כיצד ניתן לממש זכויות רפואיות

מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!