אספרגר

תסמונת אספרגר (Asperger syndrome) הינה הפרעה נוירולוגית התפתחותית הנמצאת על רצף האוטיזם. תסמונת זו מאופיינת בקשיים חברתיים, תקשורתיים, ובחוסר יכולת הבעת רגשות או הבנת רגשותיו של האחר. בעלי התסמונת אינם מתקשים בדיבור ורמת האינטלגנציה שלהם תקינה ולעתים אף גבוהה מן הממוצע.

יכולת ההתבטאות המילולית שלהם מרשימה והם בעלי זיכרון מצוין לפרטים אך למרות זאת הם מתקשים לפענח רמזים, קודים חברתיים, הבעות פנים, סיטואציות, ביטויי לשון, כפל משמעויות ועוד. שכיחות התסמונת הינה 2-2.5% מתוך 1000 לידות ומתוכם פי 10 יותר בנים מבנות.

תסמינים עיקרייםמחברת

קשיי תקשורת באופן השימוש בשפה

דיבור תבניתי,  לא עקבי ומבולבל, יכולים להישמע כמו "פרופסורים קטנים". בעלי התסמונת אינם מבינים ביטויים דו לשוניים, מטפורות או משחקי לשון, אינם מסוגלים לקרוא שפת גוף, מחוות או אינטונציות דבר שיכול להוביל להתנהגות מוגזמת ובלתי הולמת

קשיים באינטראקציה חברתית – בהבעת רגשות ובהבנת רגשותיו של האחר. תמימות יתר, פירוש סיטואציות חברתיות באופן לקוי, חוסר הבנה של הקודים החברתיים וקושי לקבל שינויים או מצבים חדשים.

התמקדות מוגזמת בתחומי עניין צרים ומוזרים – שהופכת אותם למומחים בתחומים ספציפיים אך אופן חשיבתם הנוקשה מקשה על תקשורתם עם אחרים.

קשיים מוטוריים קלים – ורגישות חושית של העור.

הגורמים להפרעה

תסמונת אספרגר הינה הפרעה התפתחותית מולדת אך עדיין לא ידוע מה גורם להיווצרותה. נהוג לחשוב שיש מספר גורמים המובילים לשרשרת ליקויים התורמים להתפתחות התסמונת ולא גורם יחיד המוביל אליה..

זכויות החולה ובני משפחתו

מכיוון שתסמונת האספרגר מתקיימת על רצף לקויות האוטיזם (PDD) ניתן לקבל זכויות רבות במוסדות המדינה וברשויות השונות:

משרד התעשייה והמסחר 

במידה והילד זכאי ל"גמלת ילד נכה" משפחתו זכאית לקבל ממשרד התעשייה והמסחר היתר להעסקת עובד זר סיעודי כדי שיוכל לעזור למשפחה לטפל בצרכיו של הילד הנכה. כדי לקבל תמיכה זו חייב להתקיים אחד מן התנאים הבאים:משפחה

הילד זקוק לתמיכה פיזית בכדי ללמוד במסגרת חינוכית; הילד זקוק להשגחה צמודה על מנת ללמוד במסגרת חינוכית; או שקיימות הפרעות בריאותיות נוספות לתסמונת אשר מצריכות טיפול או השגחה צמודה

ביטוח לאומי – הורים לילד בעל תסמונת אספרגר זכאים לקבל "גמלת ילד נכה" מביטוח לאומי. כאשר הילד הופך לבוגר הוא זכאי לקבל "קצבת נכות כללית".

מס הכנסה – הורים לילד אשר הוגדר 100% נכה זכאים ל-2 נקודות זכות בתשלום מיסים אלו. זכות זו נשארת גם כאשר מלאו לילד 18 אך הוא גר בבית הוריו ונתמך על ידם.

זכויות נוספות

תו נכה ממשרד הרישוי, יחידת טיפול מיוחדת לחולי אספרגר הנתמכת על ידי משרד הרווחה, הנחות בתחבורה הציבורית על ידי משרד התחבורה, הנחה בתשלומי הארנונה מן הרשויות המקומיות, הנחה בהתקנת קו טלפון של בזק ובתשלומי שירות השיחות ועוד.

משרד עו״ד הראל יטיב

אנו מתמקדים בסיוע לאנשים במיצוי זכויותיהם מהביטוח הלאומי. כולל ייעוץ מקצועי, סיוע במילוי טפסים וניהול הליכים מול הביטוח הלאומי. הצוות שלנו מורכב ממומחים בתחום הביטוח הלאומי, שיודעים להתמודד עם מגוון רחב של סיטואציות ולהביא לתוצאות מיטביות ללקוחותינו.

התקשרו עכשיו!
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!